Ciekawostki

Skąd w naszych domach wzięły się psy?

Pies jaki jest każdy widzi, chciałoby się powiedzieć. Ten gatunek zwierząt zadomowił się u nas tak bardzo, że trudno wyobrazić sobie spaceru w parku bez widoku czworonożnego towarzysza jakiegoś spacerowicz. W otoczeniu każdego z nas znajdziemy psiaka- czy to u sąsiada, u cioci, czy w klatce obok. Mało tego, często bywa tak, że człowiek nie poprzestaje na jednym czworonogu, a ma ich dwa lub trzy. Kiedy psy pojawiły się w naszych domach? Ile obecnie jest ras tych czworonogów?

Historia, skąd wzięły się psy.

Naukowcy od dawna zastanawiają się od kiedy pies jest przyjacielem człowieka. Nie ma do tej pory jednak na to jednoznacznej odpowiedzi. Już pradawne ludy zaczęły włączać w swe szeregi wilcze stada. Stanowiły one ich podporę w polowaniach. Ludzie szybko zobaczyli, że pies jest dobrym pomocnikiem człowieka, dlatego to właśnie pies jest pierwszym udomowionym i oswojonym zwierzęciem. Istnieje podejrzenie, że psy zaczęły być udomowiane w środkowej Azji, gdzie naukowców poprowadziły genetyczne ślady. Uważa się, że to stamtąd pochodzi pierwszy pies domowy, który później stał się popularny na całym świecie.

Z wilka pies

Ludzie nauczyli się krzyżować zwierzęta, aby uzyskać pożądane cechy – na samym początku wilki pomagały im w polowaniach, więc chodziło głównie o zyskanie cech takich jak szybkość, zwinność, siła. Później psy służyły również do opieki nad stadami owiec, więc pojawiły się psy pasterskie u których liczyła się opiekuńczość i przywiązanie. Z czasem, kiedy psy rozprzestrzeniały się po całym świecie, liczba pożądanych cech u tych stworzeń zmieniała się i rosła. Różnego rodzaju cechy psów sprawiają, że pomagają one człowiekowi w wielu ważnych aspektach życia. Pieski między innymi są dobrymi towarzyszami dla dzieci, służą do ich rehabilitacji, sprawdzają się w policji, a także pomagają osobom niewidomym w poruszaniu się.

Setki ras psów – skąd się wzięły?

Szacuje się, że ras psów na całym świecie jest około 350-400. Od wielkiego doga niemieckiego, aż po maleńkiego ratlerka – aż ciężko uwierzyć, że te wszystkie różne psy to wciąż ten sam gatunek zwierzęcia. Krzyżując różne osobniki wciąż uzyskiwano pożądane dla siebie cechy. Wiele z tych ras pojawiła się stosunkowo niedawno, bo w ostatnich 200 latach. Psy rożnych ras znacząco różną się od siebie. Jedne lepiej polują, inne dobrze ze sobą współpracują, są stróżami, a jeszcze inne idealnie sprawdzają się przy małych dzieciach.

Rasa psa a jego podatność na choroby

Krzyżowane różnych ras psów ze sobą jest bardzo pożyteczne, ale niesie ze sobą również pewne ryzyko. Niektóre rasy mają bowiem większą podatność na choroby, która zostaje przekazywana z pokolenia na pokolenie. Poprzez nieodpowiedzialne krzyżowanie poszczególnych ras, powstały na przykład rasy psów, które skazane są na różne przypadłości genetyczne. Mimo tego, że na świecie istnieje już tak wiele różnych ras psów to wciąż ludzie myślą o kolejnych modyfikacjach. Wszystko dlatego, że psy tak doskonale sprawdzają się jako przyjaciele człowieka.

Komentowanie zamknięte.

Popularne rasy