Owczarek niemiecki

Owczarek Niemiecki

Owczarek Niemiecki – German Shepherd Dog


Rasa pochodzi z Niemiec. W klasyfikacji FCI zaliczana do 1 grupy psów pasterskich i zaganiających, sekcji 1 psów pasterskich.

Historia powstania rasy Owczarek Niemiecki

Owczarek Niemiecki zgodnie z nazwą pochodzi z Niemiec. U schyłku XIX wieku w wyniku krzyżówek rożnych ras psów pasterskich wyhodowany został jako specjalny pies użytkowy. Szczególną popularność zyskał podczas pierwszej wojny światowej jako pies wojskowy a tuż po niej powędrował wraz z powracającymi z wojny żołnierzami do Ameryki. Nie mały wpływ na popularność tego owczarka miało kino. Uwagę publiczności przyciągały filmy, w których swoje role grały Owczarki niemieckie. Dodatkowo była to także rasa psów, którą jako pierwszą zaczęto wykorzystywać jako przewodników osób niewidomych. Do dziś Owczarek Niemiecki jest w czołówce najpopularniejszych ras na świecie.

Owczarek Niemiecki wygląd zewnętrzny

Owczarek Niemiecki jest wszechstronnym psem użytkowym. Wielkość psów waha się w granicach 60-65 cm przy wadze 30-40 kg. Natomiast wzrost suk to 55-60 cm a waga 22-32 kg. U Owczarków Niemieckich wymagane są próby pracy. Sierść owczarka jest gęsta i u obydwu odmian krótko i długowłosej z podszerstkiem. Z tą różnicą, że u krótkowłosych jest twarda przylegająca a w drugiej odmianie włos jest miękki i nieprzylegający. Umaszczenie owczarka jest czarne z rudym podpalaniem, płowym, żółtym lub jasnoszarym. Może być też jednolicie czarne, szare, śniade lub czaprakowe z charakterystyczną maską. Nos u owczarków jest zawsze czarny. Głowa owczarka jest szeroka i zwęża się w stronę pyska. Uszy są duże, sterczące. Ogon owczarka jest długi, puszysty i opada w dół. Psy te żyją średnio 12 lat.

Cechy charakteru Owczarka Niemieckiego

Owczarek Niemiecki to rasa pasterska, charakteryzująca się odwagą, lojalnością i nieprzeciętnym instynktem stróża. Ze względu na swoje wyjątkowe cechy świetnie nadaje się na psa policyjnego, wojskowego lub psa asystenta osoby niepełnosprawnej. Sprawdzi się dobrze zarówno w sporcie jak i jako doskonały towarzysz rodziny. Owczarki to duże i masywne psy o silnym instynkcie obronnym. Z tego powodu szczególny nacisk należy kłaść na wczesną socjalizację i szkolenie. Zapobiega to w przyszłości niewłaściwym, agresywnym zachowaniom psa w stosunku do obcych ludzi, psów i innych zwierząt domowych. Owczarki Niemieckie to rasa bardzo aktywna, która potrzebuje codziennej, sporej dawki ruchu i ćwiczeń zarówno fizycznych jak i psychicznych. Owczarki z natury są nieufne ale przyzwyczajane od szczenięctwa do obecności dzieci w swoim otoczeniu, będą doskonałymi towarzyszami ich zabaw. Owczarek Niemiecki to rasa inteligentna i łatwa do wytrenowania ale przy nieumiejętnym szkoleniu mogą stać się niebezpieczne.

Zdrowie Owczarka Niemieckiego

Jak wszystkie psy tak również Owczarek Niemiecki nie jest wolny od problemów zdrowotnych w tym chorób genetycznych. Zakup psa w renomowanej hodowli gdzie baczną uwagę zwraca się na zdrowie psów, zmniejsza znacząco ryzyko wystąpienia wielu wad genetycznych. Najczęściej występującym schorzeniem Owczarka jest dysplazja stawów biodrowych. Kolejnym problemem pojawiającym się w tej rasie może być mielopatia czyli paraliż kończyn tylnych.
Owczarek jest stosunkowo dużym psem dlatego występowanie chorób serca nie jest w tej rasie rzadkością. Ponadto bywają osobniki obciążone padaczką, problemami ze wzrokiem czy niewydolnością trzustki. Wiele z tych schorzeń są niewykrywalne w wieku szczenięcym dopiero specjalistyczne badania dojrzałego psa dają przejrzysty obraz stanu zdrowia zwierzęcia.
Równie ważne problemy zdrowotne to wzdęcia i skręt żołądka i niewątpliwie także wymagają szczególnej uwagi ze strony opiekuna. Od momentu pojawienia się szczeniaka w domu należy pamiętać o prawidłowej diecie. Również owczarki mogą cierpieć z powodu otyłości, która w znacznym stopniu skraca ich życie. Podobnie jak niektóre choroby, temperament u psów jest tak samo dziedziczny z tego powodu u owczarków hodowlanych i pracujących wymagane są testy psychologiczne.

Pielęgnacja i kosmetyka Owczarka Niemieckiego

Sierść owczarka jest gruba, średniej długości lub długa z gęstym podszerstkiem. Pies ten zrzuca gruntownie sierść dwa razy do roku ale małą ilość sierści gubi przez cały rok. W celu utrzymania ładnej szaty owczarka konieczne jest dokładne jej szczotkowanie przynajmniej dwa razy w tygodniu Pozostała opieka nie nastręcza większych trudności. Owczarek mniej aktywny wymaga przycięcia pazurów co kilka tygodni. Aby zapewnić psu zdrowe zęby i świeży oddech potrzebne jest utrzymywanie należytej higieny zębów i pyska owczarka.

Podsumowanie


Owczarek Niemiecki jest inteligentny, łatwy do wyszkolenia, opiekuńczy i zawsze skory do aktywności. Przede wszystkim ma naturalną skłonność do ochrony domu i mienia swojego opiekuna. Chociaż będzie namiętnie odstraszał intruzów od domostwa to zaakceptuje wszystkich, których przyjmie pod swój dach właściciel. Świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami pod warunkiem wczesnej socjalizacji międzygatunkowej. Owczarek Niemiecki koniecznie potrzebuje interesujących i wymagających zadań do wykonania. Na wczesnym etapie rozwoju należy zdecydować jaką funkcję będzie sprawował pies. Jeśli ma być towarzyszem rodzinny powinien mieszkać razem z nią w mieszkaniu. Powinno mu się zagwarantować aktywny trening zarówno fizyczny jak i psychiczny. To on sprawia, ze pies jest stabilny psychicznie.

Na koniec można stwierdzić, że możliwości adaptacyjne tej rasy wykraczają daleko poza umiejętności psa pasterskiego. Owczarek Niemiecki sprawdzi się z powodzeniem jako pies policyjny i wojskowy, pies przewodnik i asystent osoby niepełnosprawnej, pies poszukiwawczo-ratowniczy, pies wykrywający materiały wybuchowe itp. Owczarek będzie prowadził prym a każdym psim sporcie. Ze względu na swoją niezwykłą zwinność, posłuszeństwo i wrodzoną opiekuńczość owczarki nadal pozostają jednymi z najlepszych ras na całym świecie.

Popularne rasy