Golden Retriever

Golden Retriever

Golden Retriever


Za kraj pochodzenia Golden Retrievera uznaje się Wielką Brytanię. W klasyfikacji FCI zaliczana jest do 8 grupy aporterów, płochaczy i psów dowodnych oraz sekcji 1 aporterów. Podlega próbom pracy.

Historia powstania rasy Golden Retriever

Rasa Golden Retriever pochodzi ze Szkocji, gdzie w XIX wieku bardzo modne były polowania na ptactwo wodne z psami. Jako, że teren łowiecki tam występujący jest trudny; usiany licznymi bagnami, stawami, rzekami, potrzeba stworzenia idealnego psa myśliwskiego była koniecznością. Założycielem rasy był sir Dudley Majoribanks, późniejszy pierwszy Lord Tweedmouth. Zapoczątkował rasę krzyżując żółte aportery z psami wodnymi aby uzyskać psa pracującego o szczególnych umiejętnościach podejmowania upolowanej zwierzyny i ziemi, i z wody. Wyhodowane w ten sposób osobniki połączono jeszcze z innymi rasami takimi jak: spaniel wodny, seter irlandzki, labrador i bloodhound.

Golden po raz pierwszy został pokazany na wystawie w Wielkiej Brytanii w 1908 r. Nazwa Golden Retriever obowiązuje od 1920 roku. Składa się ze słów : „Golden” co po angielsku określa kolor umaszczenia psa czyli złoty, oraz „retriever” jako tłumaczenie słowa „to retrieve” a zatem czasownika odnaleźć, odzyskać. Od tego czasu Golden zyskiwał coraz to większą popularność i najlepsze osobniki podbiły swym urokiem Amerykę oraz Kanadę. Za sprawą miłośników rasy i jej popularyzacji od końca XX wieku Golden Retriever stał się jedną z najczęściej wybieranych ras psów rodzinnych.

Współcześnie Golden Retriever jest nie tylko psem myśliwskim. Znalazł swoje miejsce u boku człowieka, pomagając mu w wielu czynnościach. Wykorzystywany jest jako pies, policyjny, wojskowy, ratowniczy, pies asystent osoby niepełnosprawnej, pies terapeutyczny. Przykłady te, to niewielki procent możliwości tego wspaniałego psa. Obecnie nadaje mu się wciąż to nowe zadania ale za każdym razem najistotniejszy jest fakt, że Golden Retriever jest przede wszystkim wiernym przyjacielem człowieka.

Wygląd zewnętrzny Golden Retrievera

Golden Retriever jest średniej wielkości psem o muskularnej sylwetce, okrytej gęstą, lśniącą sierścią. Wielkość psów w kłębie to 56-61 cm a waga ok 35 kg. Natomiast wzrost suk to 51-56 cm a waga ok 30 kg. Głowa Goldena jest szeroka, z prostym psykiem. Do tego ciemnobrązowe oczy i czarny nos, który czasami wybarwia się na różowo. Pies tej rasy porusza się pewnym chodem, harmonijnie i dystyngowanie, a jego pierzasty ogon noszony jest na linii grzbietu. U Golden Retrieverów sierść jest gładka, falista z „piórami” i gęstym, nieprzemakalnym podszerstkiem. Umaszczenie Goldena jest złociste lub kremowe (biszkoptowe). Natomiast psy o szacie czerwonej bądź mahoniowej nie są uznawane. Golden Retriever to pies inteligentny z wrodzoną zdolnością do pracy. Pies ten żyje ok 13 lat.

Cechy charakteru Golden Retrievera

Golden osiąga dojrzałość psychiczną powoli i swój szczenięcy urok zachowuje nawet do 5 roku życia a nawet dłużej. Pierwotnie rasa ta została wyhodowana dla myśliwych. Pomagając w wyszukiwaniu kaczek oraz innego ptactwa wodnego i aportowaniu go z szuwarów Golden stał się nieocenionym pomocnikiem podczas polowań. Obecnie to pies głównie rodzinny ale i w tej sytuacji Golden potrzebuje codziennych ćwiczeń, spacerów czy biegów. Stworzony do pracy musi mieć zadania do wykonania. Albowiem tylko poprzez zaspokojenie jego pierwotnych potrzeb można sprawić aby Golden był spokojny i zrównoważony psychicznie.
Golden nie nadaje się na psa obrończego ani też nigdy nie będzie psem pilnującym mienia swojego właściciela. Nie pozwala mu na to jego przyjazne usposobienie. Golden szybko odnajduje się w nowych sytuacjach i ufnie podchodzi do nieznanych osób. Goldena nie należy zostawiać bez opieki na nieogrodzonym terenie, przed sklepem itp. albowiem Golden pójdzie z każdym kto zaoferuje mu zainteresowanie i pieszczoty.

Zdrowie rasy

Do najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u Golden Retrievera zaliczamy dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, choroby oczu, problemy z sercem. W tej rasie bardzo często występują alergie skórne. Golden ma skłonność do tycia a zarazem jest wielkim łakomczuchem, dlatego tylko świadome podejście do karmienia może uchronić go przed otyłością. Golden potrzebuje codziennych, energicznych spacerów. To rasa, która dobrze sobie radzi w mieszkaniu, jeśli tylko ma zapewnioną dużą dawkę ruchu. Pies ten żyje ok 12 lat.

Pielęgnacja i kosmetyka Goldena

Do zabiegów pielęgnacyjnych u psa rasy Golden Retriever zaliczamy obcinanie pazurów, dokładne wyczesywanie sierści i przecieranie jej wilgotną flanelą w razie potrzeby. Psa kąpiemy tylko wtedy gdy jest to konieczne i stosujemy kosmetyki dedykowane dla psów. Golden gubi sierść dwa razy do roku; wiosna i jesienią. Wtedy też usuwanie obumarłych włosów jest bardziej uciążliwe i należy zwiększyć częstotliwość szczotkowania. Gruczoły około odbytnicze to także ważna sprawa dla Goldena. Należy je regularnie sprawdzać ponieważ maja tendencje do przytykania się, a w takim przypadku należy zgłosić się z psem do weterynarza.

Podsumowanie

Goldeny są towarzyskie, godne zaufania i zawsze chętne do pomocy. Bardzo łatwo je wyszkolić. Swoje radosne, szczenięce zachowanie utrzymują jeszcze długo w wieku dorosłym. To energiczne, duże psy, lubiące zabawy i ćwiczenia na świeżym powietrzu. Stworzone do aportowania z wody potrafią wyśmienicie pływać. Są wszechstronnie uzdolnione, dlatego doskonale sprawdzają się w służbie człowiekowi. Nieocenione jako towarzysze życia dla każdej rodziny. Odnajdą się w domach z małymi dziećmi ale też będą wspaniałymi psami rodzinnymi dla osób starszych. Dla tej rasy bowiem rzeczą naturalną jest współistnienie w ludzko-psiej rodzinie.

Popularne rasy