Buldog Francuski

Buldog Francuski – French Bulldog

Rasa pochodzi z Francji. W klasyfikacji FCI zaliczana jest do 9 grupy psów ozdobnych i do towarzystwa oraz sekcji 1 psów małych, molosowatych.

Historia powstania rasy Buldog Francuski

Historia rasy zaczyna się w XIX wiecznej Anglii gdzie zaczęto selekcjonować buldoga w celu wyhodowania miniaturowego buldożka do towarzystwa. Następnie ten mały piesek „na kolana” powędrował wraz z emigrantami do Francji. Paryż zakochał się w buldożkach, które na stałe zadomowiły się w nowym kraju a stamtąd powędrowały do Ameryki. W 1897 roku powstał pierwszy Bull Dog Klub. Miał on za zadanie popularyzację tej cudownej rasy.

Buldog Francuski wygląd zewnętrzny

Buldog Francuski jest psem towarzyszącym. To niewielki pies o mocnej budowie kości, muskularnej posturze i charakterystycznych sterczących uszach. Od zawsze bardzo ceniony ze względu na swoje wesołe usposobienie. Wielkość psów waha się w granicach 27-35 cm przy wadze 9-14 kg. Natomiast wzrost suk to 24-32 cm a waga 8-13 kg. Buldog Francuski nie podlega próby pracy. Sierść buldoga jest krótka, gładka, przylegająca, lśniąca bez podszerstka. Umaszczenie może być jednolicie płowe lub płowe pręgowane. Możliwe jest występowanie czarnej maski oraz niewielka ilość białych znaczeń. Nos zawsze czarny, szeroki i charakterystycznie cofnięty. Pies tej rasy żyje ok 13 lat.

Cechy charakteru typowe dla Buldożka Francuskiego

Buldogi Francuskie nie są trudne w opiece i utrzymaniu. Nie potrzebują do egzystencji dużego wybiegu. Dobrze znoszą małe pomieszczenia i bez wątpienia będą szczęśliwe mieszkając w bloku. Nie są też hałaśliwe, świetnie dogadują się z innymi zwierzętami. Buldog Francuski jest wesoły, towarzyski ale i zaborczy. Buldożki nie powinny pozostawać same bez opieki na zewnątrz. Nie potrafią dobrze pływać i z tego powodu mogą łatwo się utopić. Francuskie Buldogi radzą sobie najlepiej w umiarkowanych temperaturach i powinny być dokładnie nadzorowane podczas letnich upałów lub zimą. Niska temperatura może być dla nich tak samo zgubna jak zbyt wysoka. Dyszenie buldożka może być także oznaką trudności w oddychaniu, spowodowane przez przegrzanie podczas dużego wysiłku. Buldożki najlepiej czują się w klimatyzowanych pomieszczeniach o umiarkowanej temperaturze. Należy zwrócić szczególną uwagę na zabawki, którymi bawi się buldożek. Silne szczęku buldoga zniszczą mniej trwałe zabawki, które z kolei mogą utknąć w przełyku psa.

Zdrowie rasy Buldog Francuski

Już od momentu zakupu Buldożek musi być pod kontrolą weterynaryjną. Rutynowe szczepienia i odrobaczanie są koniecznością. Do najczęściej występujących kłopotów należą problemy z wentylacją co ma również wpływ na jego serce. Buldożek jest rasą karłową o krótkiej kufie i zadartym nosie. Taka budowa sprawia, że oddech jest mało wydajny a tolerancja na ciepło jest zaburzona. W upalne dni mały Buldożek powinien przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu. Kręgosłup krępego Buldożka jest bardzo obciążony przez co nie rzadko pojawiają się zwyrodnienia kręgów prowadzące do przepukliny dysków międzykręgowych. Ćwiczenia fizyczne w umiarkowanej formie są dla tego pieska niezbędne aby utrzymać odpowiednia muskulaturę i wzmocnić układ szkieletowy. Należy pamiętać o regularnym myciu zębów Buldożka oraz kontrolnych dentystycznych.

Pielęgnacja i kosmetyka Buldożka Francuskiego

Pielęgnacja Buldożka nie sprawia więcej trudności. Wystarczy cotygodniowe szczotkowanie by jego sierść była gładka i błyszcząca. Buldożek Francuski jest pieskiem mało ruchliwym i z tego powodu koniecznym jest regularne przycinanie pazurków. Ważną czynnością jest także dokładne czyszczenie uszu i fałdów skórnych pieska, w których może zbierać się brud i tworzyć podrażnienia. U Buldoga występują też gruczoły odbytu, które nie opróżniane przestają właściwie funkcjonować. Jest to zadanie dość skomplikowane i wykonane nieumiejętnie może doprowadzić do poważnych problemów. Najlepiej zatem jeśli zajmie się tym specjalista weterynarz. Buldożki mają ponadto skłonność do tycia, dlatego jego karmienie już od szczenięcia powinno być kontrolowane. Należy pamiętać, iż otyły pies jest bardziej narażony na choroby aniżeli pies o prawidłowych proporcjach ciała.

Podsumowanie

Buldożek Francuski to słodki psiak o ujmującej osobowości. Jednak jego urok może być zwodniczy. Buldożek ma silny charakter i jest bardzo uparty. Wymaga zatem zdecydowanego postępowania i szkolenia. Systematyczne ćwiczenia mogą przynieść szybko wymierne efekty jeżeli połączymy je z nagrodami w postaci smakołyków. Buldożek jako wielki łasuch łatwo podda się takim treningom. Piesek ten już od szczenięcia potrzebuje mądrej socjalizacji zarówno z obcymi ludźmi jak i innymi gatunkami zwierząt. Dobrze z socjalizowany i nauczony posłuszeństwa buldożek może pełnić rolę pieska terapeutycznego odwiedzając ze swoim przewodnikiem szpitale, szkoły, przedszkola i domy opieki. Bowiem wszędzie tam gdzie pojawia się ten mały zwierzaczek o słodkim pyszczku i uszach nietoperza pojawia się uśmiech i szczęście.

Popularne rasy