Buldog Angielski – English Bulldog


Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. W klasyfikacji FCI zaliczana do 2 grupy: pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcji 2.1 molosy typu mastyfa. Pies ten nie podlega próbom pracy.

Historia powstania rasy buldog angielski

Buldog angielski jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Wysp Brytyjskich. Wywodzi się z pierwotnych mastifów azjatyckich. Stworzony do walk na arenie z bykami był odważny, agresywny i brutalny. Swoim wyglądem sam przypominał małego byczka, stąd jego nazwa ”byk”. Dziś buldogi mają zupełnie inny temperament a po swoich przodkach pozostała im tylko odwaga i upartość w dążeniu do celu. Obecnie pies ten jest typowym pieszczochem w domach wielu rodzin na całym świecie.

Buldog angielski wygląd zewnętrzny

Buldog angielski to szeroki, średniej wielkości pies o zwartej budowie i krótkich nóżkach. Ma szeroka głowę z licznymi fałdami nadmiernej skóry, szeroką kufę, cofniętą jak u mopsa, ciemne oczy i małe wysoko osadzone uszka. Nos jest zawsze czarny z szerokimi nozdrzami. Szczeki buldoga są szerokie, kwadratowe z opadającymi faflami. Ogonek noszony nisko jest prosty lub podkręcony. Wielkość psów w kłębie to ok 30 – 40 cm a waga samców wynosi ok 25 kg , samic 23 kg. U Buldogów Angielskich szata jest delikatna, gładka, krótka i przylegającą do skóry. Umaszczenie Buldoga może być jednolite z maską, pręgowane, czerwone w rożnych odcieniach, płowe lub łaciate co oznacza łaty na białym tle. Pies ten żyje od 8 do 10 lat.

Cechy charakteru buldoga angielskiego

Użytkowany pierwotnie do walk z bykami i walk psów obecnie uroczy pies rodzinny. Buldog to pies o wyjątkowo łagodnym charakterze. Jest czuły, godny zaufania i delikatny wobec dzieci. Buldog dobrze się czuje w towarzystwie ludzi i może wykazywać tendencję do dominacji. Potrzebuje umiejętnego wychowania przez zdecydowanego właściciela. W przeciwnym przypadku może bronić zasobów; przedmiotów, zabawek, pożywienia oraz nie słuchać poleceń. Młode buldogi są pełne energii , którą tracą wraz z wiekiem, Stają się bardziej ociężałe i powolne.

Pielęgnacja i kosmetyka buldoga angielskiego

Buldog ma gładką, krótką sierść, która jest łatwa w pielęgnacji. Ogranicza się do szczotkowania i utrzymywania fałdów skórnych na pyszczku w czystości aby nie wdała się infekcja. Buldog angielski nadaje się doskonale do życia w mieszkaniu. Z natury jest mało aktywny i nie potrzebuje dużego wybiegu. Należy jednak bezwzględnie zabierać go na spacery aby zaspokoić jego pierwotne instynkty. Zaniedbanie tych czynności prowadzi do występowania problemów z zachowaniem. Buldog podczas spaceru potrafi poruszać się bardzo szybko ale tylko na krótkich dystansach.

Zdrowie rasy buldog angielski

Buldogi mają problemy z oddychaniem, ze wzrokiem, są podatne na przegrzanie zwłaszcza latem. Ze względu na fałdy skórne, buldogi są podatne na stany zapalne skóry. Do chorób genetycznych występujących w rasie zaliczamy problemy ze stawami biodrowymi i łokciowymi. U buldogów przy nieodpowiedniej diecie często występują wzdęcia. Niektóre osobniki mogą też zbytnio się ślinić.

Podsumowanie

Buldog angielski to rasa, której nie można pomylić z żadną inną. Buldog w skrócie to: duża głowa, małe uszka i fałdy skóry na spłaszczonym nosku. Także charakterystycznego podgardla nie da się pominąć. Chociaż buldog jest masywny i waży niemało lubi pieszczoty i wspinanie się na kolana właściciela. To ogromny pieszczoch, który oprócz miziania lubi sobie pospać. Nie należy jednak traktować buldoga jak największego leniucha lubi bowiem energiczne spacery i umiarkowany wysiłek fizyczny. To dzięki nim i odpowiedniej diecie buldog angielski będzie się cieszył dobrym zdrowiem do późnej starości.

Popularne rasy