Bokser – Boxer


Rasa pochodzi z Niemiec. W klasyfikacji FCI zaliczana jest do 2 grupy sznaucerów, pinczerów, molosów, szwajcarskich psów pasterskich i ras pokrewnych oraz sekcji 2.1 molosów w typie dogowatych. Rasa ta podlega próbom pracy.

Historia powstania rasy Bokser

Boksery są potomkami wymarłych ras bullenbeisserów skrzyżowanych z mastifem, buldogiem i prawdopodobnie dogiem niemieckim a niektóre źródła podają także teriera.  Rasa została zapoczątkowana w Niemczech w XIX wieku. Pierwotnie były to psy do nęcenia byków, a później pracowały w rzeźniach do pilnowania zwierzyny przy uboju. Boksery zostały sprowadzone do USA po I wojnie światowej a od 1940 r. stały się jedną z najpopularniejszych ras w Ameryce i na świecie. Boksery zostały stworzone jako rasa pracująca i z tego względu jako jedne z pierwszych wykorzystane zostały do pracy w policji. Obecnie hodowane są również jako psy stróżujące, ratunkowe i psy rodzinne. Ze względu na szczególne cechy jakimi są opiekuńczość i zrównoważona psychika, boksery bezsprzecznie nadają się do zabaw z dziećmi.

Bokser wygląd zewnętrzny

Bokser jest krępy, o silnej budowie, mocnym kośćcu i silnie rozbudowanej masie mięśniowej tułowia. Wielkość psów mierzona w kłębie to 57-63 cm a waga ok 30 kg. Natomiast wzrost suk to 53-59 cm a waga ok 25 kg. U bokserów sierść jest krótka, twarda, lśniąca i ściśle przylegająca do skóry. Umaszczenie u boksera bywa żółte w kilku odcieniach lub pręgowane. Może występować charakterystyczna maska i białe znaczenia na klatce piersiowej. Głowa boksera ma szlachetne rysy i jest lekko kwadratowa. Nos jest czarny, szeroki i lekko zadarty. Inne cechy to wyraźnie poszerzona klatka piersiowa i zasadniczo krótka ale mocna linia grzbietu. Uszy boksera jeszcze do niedawna były kopiowane aby mogły stać pionowo obecnie zakazano tego procederu i uszy swobodnie opadają. To samo dotyczy ogona, którego już nie przycinamy. Ogon boksera jest długi i noszony wysoko.

Cechy charakteru Boksera

Boksery to inteligentne, energiczne i wesołe psy, które bardzo lubią wszelkie aktywności. Są lojalne wobec właściciela, pilnie strzegąc domostwa przed intruzami. Psy te nie należą do szczekliwych i chociaż potrafią szczekać nie robią tego bez wyraźnej przyczyny. Chętnie za to „mówią” wydając charakterystyczne dźwięki podobne do warczenia. Bokserki nie tolerują wysokich temperatur, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas letnich upałów, aby zapobiec ich przegrzaniu. Ze względu na sierść boksera, która jest krótka, pies jeszcze bardziej potrzebuje ochrony przed zimnem. Pomimo faktu, że bokser są dobrymi stróżami pies ten nie nadaje się do mieszkania w budzie.

Zdrowie rasy Bokser

Bokserki jak wszystkie psy mają swoje typowe dla rasy schorzenia. Do częstych należy dysplazja stawów biodrowych, zwyrodnienia kręgosłupa. Istotną rolę odgrywa tu świadoma i ostrożna w doborze hodowla. Nie obce są także choroby serca. Boksery maja skłonność do skrętu żołądka. Psy te są także wyjątkowo podatne na wszelkiego rodzaju alergie, nowotwory, oraz miewają problemy układu oddechowego. Boksery ze względu na brak podszerstka źle znoszą skrajne temperatury, dlatego zarówno upały jak i mrozy źle na nie wpływają.

Zabiegi pielęgnacyjne Boksera

Bokser ma krótką sierść i jego pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Do zachowania zdrowej, lśniącej szaty potrzebuje dobrej diety, szczotkowania i kąpieli od czasu do czasu. Do koniecznych czynności pielęgnacyjnych należą również delikatne czyszczenie uszu i przycinanie pazurów. Niektóre osobniki maja skłonność do nadmiernego ślinienia się. Podobnie jak inne duże psy boksery żyją ok 10 lat.

Czy warto mieć Boksera w swoim domu?

Bokser potrzebuje towarzystwa i aktywnych zajęć a wtedy będzie idealnym psem dla rodziny. Jeśli jego potrzeba ruchu zostanie spełniona, bokser będzie bez wątpienia wspaniałym, zrównoważonym towarzyszem. Natomiast pies pozostawiony sam sobie staje się destrukcyjny i niszczy sprzęty a nawet pomieszczenie, w którym musi pozostawać sam. Psy tej rasy uwielbiają bowiem długie spacery. dobrym sposobem na spożytkowanie ogromnej energii boksera są umiarkowane biegi przy rowerze. Bokser kiedyś wykorzystywany był jako pomocnik podczas walk byków i chociaż dziś już nie spełnia tej roli dalej jest psem pracującym. Wykorzystywany może być jako stróż, dobry obrońca a także jako pies do towarzystwa. Ze względu na wybitną chęć do nauki sprawdzi się także u osób, które nie mają praktyki w układaniu psów.

Popularne rasy