beagle

Beagle

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii. W klasyfikacji FCI zaliczana jest do 6 grupy: psy gończe, posokowce i rasy pokrewne, sekcji 1.3 małe psy gończe. Dla tej rasy obowiązują próby pracy.

Historia powstania rasy Beagle

Beagle to bardzo stara rasa psów i jedna z najpopularniejszych na świecie. Beagle w prostej linii wywodzą się od psów gończych. Były używane przez myśliwych w Anglii, Walii i Francji podczas polowań na króliki, jelenie, szakale jak również dziki. Na początku osobniki tej rasy znacznie się od siebie różniły w zależności od terenu jaki zamieszkiwały. Początkiem XIX wieku hodowcy zaczęli ujednolicać wygląd i charakter tego psa. Obecnie Beagle to przesympatyczne pieski domowe.

Beagle wygląd zewnętrzny

Beagle to pies silny, muskularny o wyraźnie zarysowanej wypukłej czaszce. Ma kwadratową kufę, szeroki nos i długie opadające uszy. Wielkość psów w kłębie minimalna to 33 cm, maksymalna 40 cm. Waga samców to ok 10- 11 kg a samic 9-10 kg. Sierść jest gęsta, krótka i na każdą pogodę. Umaszczenie Beagle według wzorca FCI jest trójbarwne (czarny, płowy i biel), płowe i białe; białe w łaty: borsucze, zajęcze, cytrynowe; cytrynowe z bielą, czerwone z bielą, płowe z bielą, czarne z bielą, jednolite białe. Powyższe kolory z wyjątkiem czystej bieli mogą być przesiane. Inne umaszczenie jest niedopuszczalne. Na końcu długiego ogona, który Beagle nosi wysoko występuje białe znaczenie. Nos u tej rasy powinien być czarny ale u jaśniej umaszczonych psów może być jaśniejszy.

Cechy charakteru Beagle

Użytkowany jako pies myśliwski do polowań na zwierzynę. Obecnie występuje jako niezastąpiony towarzysz rodzinny. Beagle dobrze znosi towarzystwo dzieci i innych zwierząt domowych. Nie lubi samotności a w odosobnieniu z pewnością będzie wył i zdemoluje całe pomieszczenie. To pies bardzo szczekliwy w związku z tym pozostawiony sam w domu może być uciążliwy dla sąsiadów.
Pies ten jest bardzo aktywny i ciekawy wszystkiego. W jego naturze jest pogoń za zającem co przy złym wychowaniu może skutkować ucieczkami. To mały, przyjazny piesek, który nie nadaje się na stróża domu. Tylko jego szczekliwa natura może pomóc w odstraszeniu intruza. Beagle nie jest agresywny i ufnie podchodzi do obcych.

Zdrowie rasy Beagle

Jak większość ras psów i Beagle nie omijają problemy zdrowotne. W rasie tej występują także choroby o podłożu genetycznym. Należą do nich: dysplazja stawów biodrowych i choroby serca. Beagle miewają również problemy z kręgosłupem, które nierzadko wymagają interwencji chirurgicznej. W rasie zaobserwować można też niedoczynność tarczycy, cukrzycę oraz choroby oczu takie jak zaćma. Alergie skórne i pokarmowe w tym przypadku również nie należą do rzadkości. Większość z tych chorób objawia się dopiero w wieku dojrzałym w związku z tym ważnym aspektem opieki na Beagle są kontrolne wizyty u weterynarza i wykonanie koniecznych badań specjalistycznych. Nie wszystkie problemy zdrowotne w tej rasie mają podłoże genetyczne. Przykładem mogą być długie, zwisłe uszy tego psa. Zła wentylacja sprzyja rozwojom infekcji, stanom zapalnym, co w konsekwencji może prowadzić nawet do uszkodzenia przewodów słuchowych. Biegale z natury są żarłokami i maja tendencję do tycia. Potrafią też zjadać niedozwolone przedmioty takie jak np. kamienie. Z tego też powodu często trafiają do szpitala. Aby cieszyć się w pełni zdrowym psem należy zwracać szczególna uwagę na zachowanie Beagle już od wieku szczenięcego. Pies ten żyje od 12 do 15 lat.

Pielęgnacja i kosmetyka Beagle

Krótka sierść Beagle jest prosta w utrzymaniu higieny. Pielęgnacja pomimo tego, że Beagle gubi sierść przez cały rok, ogranicza się do dokładnego wyszczotkowania. Pies ten potrzebuje gruntownej kąpieli tylko w przypadku kiedy jest ona niezbędna czyli 3-4 razy do roku. Przy mniej aktywnym życiu należy co kilka tygodni przycinać pazurki.

Czy warto mieć Beagle w swoim domu?

Beagle są zwierzętami stadnymi. Świetnie dopasowują się do dużych rodzin. Są doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Kochają ruch dlatego też zapewnienie im odpowiedniej dawki spacerów na świeżym powietrzu jest koniecznością. Jeszcze bardziej Beagle sprawdzi się u osoby starszej, która prowadzi stosunkowo aktywny tryb życia. Psy te ze względu na małe nóżki wola chodzić niż biegać. Za to wąchanie jest ich żywiołem i Beagle nie przepuści żadnej okazji do znalezienia czegoś ciekawego. Bez wątpienia ten mały, wesoły piesek zawładnie sercem każdego, kto zechce go pokochać.

Popularne rasy