Styl życia

Pies policyjny, pies na służbie

Patrząc na swojego czworonoga niejednokrotnie myślimy – ale z niego leniuszek. Musimy zachęcać psa do wyjścia na dwór, przekonujemy go do rożnych form aktywności, bo najchętniej sam zajmuje kanapę i ulubioną poduszkę i spędza tak większość dnia. Wyobraźmy sobie, że nasz pupil w odpowiednich warunkach mógłby być o wiele bardziej aktywny. Mógłby należeć do psów, które pełnią pełnoprawną służbę – w policji lub w wojsku.

Pies policyjny na służbie

Służby mundurowe na czterech łapach

Psy w służbach mundurowych nie mają łatwo. Codziennie spędzają długie godziny na treningach, a podczas akcji pracują równo z ludźmi, niejednokrotnie w trudnych warunkach. Takie czworonogi po odpowiednim przeszkoleniu stają się oficerami – służą w policji, w straży pożarnej lub w ratownictwie, mają swoje odznaczenia, posterunki i przysługuje im także emerytura. Psy spędzają na służbie długie lata i ich czas jest wypełniony po brzegi różnymi obowiązkami. Mało ma to wspólnego z leżeniem na kanapie z panem u boku.

Zamiast pana opiekun w mundurze

Każdy pies oficer ma swojego trenera. Więź między psem a człowiekiem, który go uczy jest zazwyczaj tak mocna, że opiekun służbowy staje się jego ukochanym panem. Razem spędzają bardzo dużo czasu na treningach i chcąc nie chcąc stają się przyjaciółmi. Często zdarza się tak, że pies, który jest już za stary, aby służyć w wojsku czy policji, zostaje adoptowany przez swojego właściciela i staje się zwykłym – niezwykłym psim pupilem.

Psi bohaterowie

Psy w mundurach często są prawdziwymi bohaterami – ratują ludzkie życie. Czworonogi są najmowane do akcji poszukiwawczych, na przykład w zawalonych budynkach, na gruzowiskach, pod lawinami śnieżnymi. Są wyszkolone, aby znaleźć żywych ludzi i pokazać ratownikom miejsce, gdzie się oni znajdują. Poszukiwania odbywają się często w deszczu, podczas burzy lub silnego mrozu, wtedy, kiedy liczy się każda minuta, która może uratować człowieka. Psy dobrze znoszą niemal każde warunki, w przeciwieństwie do ludzi, mogą pracować non stop długie godziny.

Pisa rola w policji

Psi węch jest nieoceniony jeśli chodzi o poszukiwanie niedozwolonych substancji, takich jak narkotyki czy dopalacze. Psy tropią również złodziei, pomagają odszukać zaginionych osób lub zapobiegają przemytom na granicach państw. W zależności od tego, do czego pies jest szkolony, taką pełni rolę. Jest najlepszym pomocnikiem służb mundurowych.

Rola psa w służbach mundurowych jest nieoceniona. Czy to w ratownictwie medycznym, w straży pożarnej, czy tez w policji psy sprawdzają się rewelacyjnie i bardzo pomagają swoim ludzkim współpracownikom. Do pracy w służbie państwu wykorzystuje się psy ras takich jak: labrador retriever; golden retriever czy owczarek niemiecki. Pieski szkolone są od momentu kiedy mają kilka tygodni, aż do trzeciego roku życia. Takie szkolenie wymaga od trenera oraz od psa bardzo dużo cierpliwości i posłuszeństwa. W każdym momencie mogą być wezwane do akcji, więc ich umiejętności są stale szkolone i podnosi się ich kwalifikacje.

Komentowanie zamknięte.

Popularne rasy