Pielęgnacja psów, Zdrowie

Pielęgnacja psów – co trzeba o niej wiedzieć?

Ras psów na świecie jest około czterysta. Każda z nich różni się od siebie wielkością, umaszczeniem, sierścią. Psiaki różnych ras wymagają różnego typu zabiegów pielęgnacyjnych. Pielęgnacja psów to przede wszystkim dbanie o włosy lub sierść, obcinanie pazurków, kąpiele, a także czyszczenie zębów. By pies cieszył się dobrym zdrowiem należy też co jakiś czas odrobaczać go i sprawdzać stan pupila u weterynarza.

Pielęgnacja psów

Sierść czy włosy?

Sierść psa zawsze wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kiedy jest krótka zazwyczaj pielęgnacja opiera się na kąpielach i dbaniu, aby psiak nie złapał pcheł. Szampony dla psów zawierają specjalne składniki nadające sierści miękkość i natłuszczające ją i przy krótkiej sierści taka kąpiel zazwyczaj wystarcza. Schody zaczynają się wtedy, gdy psy mają długą sierść lub włosy. Oczywiście nadal kąpiele pozostają jako podstawa pielęgnacji, ale dochodzą również inne zabiegi pielęgnacyjne. Długowłose psy takie jak pudel, yorkshire terier, czy shi tzu wymagają starannej pielęgnacji.

Kąpiel nie tylko od święta

Pies nie jest stworzeniem, które lubi siedzieć w jednym miejscu, dlatego kąpiel czworonoga wymaga dużo cierpliwości. Co prawda psy, które jeżdżą na wystawy, potrafią się poddać ze spokojem czynnościom pielęgnacyjnym, gdyż są do tego przyzwyczajone, ale zazwyczaj kąpiele psiaków kończą się ochlapaniem wszystkiego dookoła. Po kąpieli warto nagrodzić psa ulubionym przysmakiem, wtedy może on zapamiętać, że ta nielubiana czynność kończy się czymś atrakcyjnym i na drugi raz chętniej się jej podda. Po kąpieli warto psa uczesać, dotyczy to zwłaszcza psów długowłosych, gdyż w przeciwnym razie sierść lub włosy mogą się skołtunić. Jeśli nie jesteśmy w stanie często czesać psa lub nie daje nam się on dobrze rozczesać, to warto przyciąć mu długą sierść lub korzystać z usług profesjonalnych salonów dla psów.

Odrobaczenie psów

Jedną z form pielęgnacji, chociaż niewidoczną do końca jest podawanie psu tabletek na odrobaczanie. Pies pozbywa się wtedy wszelkich pasożytów, które mogą zagrażać jego zdrowiu. Przyniesione z podwórka i czyhające na psa pasożyty są bardzo groźne i mogą powodować niepożądane objawy.

Obcinanie pazurów naszych pupili

Oprócz kąpieli i czesania, należy oczywiście dbać również o psie pazury oraz zęby. Warto zrobić od czasu do czasu przegląd u weterynarza i sprawdzić na przykład stan uzębienia, a na pewno warto to zrobić, jeśli wyczuwamy nieprzyjemny zapach z pyska naszego psa. Jeśli jesteśmy w stanie sami obcinać pazurki czworonogom to z pewnością warto to robić regularnie. Jeśli boimy się sami to warto odwiedzić weterynarza.

Psy to stworzenia, które żyją blisko nas, często są przytulane i głaskane przez nas oraz dzieci. Warto zadbać o to, aby nasi czworonożni przyjaciele byli zadbani i czyści. Przyjemnie wtedy będzie nam psy głaskać i się z nimi bawić. Nie wspominając już o potencjalnych chorobach związanych z brakiem odpowiedniej pielęgnacji. W poplątanym futrze mogą czaić się groźne pasożyty, insekty, zagrażające nam i naszym psom.

Komentowanie zamknięte.

Popularne rasy