Zdrowie, Żywienie

Jaką karmę dla psów wybrać?

Czym karmić naszego pupila, aby cieszył się dobrym zdrowiem, lśniącą sierścią i miał dużo energii? Psi posiłek, podobnie jak nasz, powinien być zbilansowany. To, co dajemy psu do jedzenia ma ogromne znaczenie dla jego kondycji, dobrego samopoczucia, a także długiego życia. Wybierajmy mądrze. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” ma w przypadku psa takie samo znaczenie jak u człowieka.

Karma sucha czy mokra?

To częsta wątpliwość właścicieli psów – podawać psu regularnie karmę suchą, czy włączyć do menu również karmę mokrą? Dobór właściwego pokarmu dla psa zaczynamy od ustalenia podstawowych wiadomości takich jak rasa, wiek psa oraz jego waga i rozmiar. Zawsze należy wybierać pełnowartościową i zbilansowaną karmę, znaczy to, że musi ona zawierać wszystkie niezbędne składniki mineralne i odżywcze. Czy dla naszego pupila dobra będzie sucha karma, czy mokra to już zależy od jej składu. Rekomenduje się podawanie dwóch niewielkich porcji karmy suchej i jednego posiłku mokrego. Wybrana przez nas dobrze dobrana karma może być podawana bardzo, bardzo długo, gdyż psy inaczej niż ludzie mogą jeść wciąż to samo.

Co powinna zawierać dobra karma?

Pełnowartościowa karma dla psa powinna zawierać na pierwszym miejscu mięso, potem białko, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Naszym czworonogom niepotrzebne są produkty zbożowe, należy więc zwrócić uwagę, czy nie ma ich w składzie karmy za dużo, gdyż służą jedynie jako wypełniacz. Często dobrą wskazówką jest cena, gdyż ta idzie w parze z jakością. Karmy dla psa gorszego rodzaju będą zawierały w swoim składzie konserwanty, których zwierzęta, tak jak ludzie powinni unikać. Tanie karmy, dostępne w supermarketach nie będą więc dla psów dobrym wyborem. Często wyglądają one bardzo atrakcyjnie, zawierają różnego koloru granulki o różnych kształtach i kolorach – dropsy, kosteczki, czy mini warzywka. To chwyt reklamowy mający zachęcić do zakupu właścicieli psów, gdyż czworonogom wszystko jedno jak wygląda karma.

Gotowanie psu w domu

Dobrym wyjściem jest również gotowanie posiłków w domu, należy wtedy dobrze wybrać składniki, oczywiście na pierwszym miejscu stawiamy mięso,gdyż stanowi podstawę żywienia psów, następnie dodajemy warzywa oraz niewielką ilość wypełniacza, na przykład ryżu. Gotując posiłki dla psa trzeba pamiętać o tym, że jedzenia dla psów nie solimy, ani nie doprawiamy tak jak posiłków dla ludzi. Sól jest dla zwierzaka szkodliwa podobnie jak wiele innych pokarmów jedzonych przez ludzi. Z tego powodu nie podajemy więc psu resztek z naszego stołu. Niektóre nasze pokarmy są dla psa szkodliwe, a czasem nawet trujące.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy wybierzemy karmę suchą, czy mokrą, czy też zdecydujemy się podawać psu obie karmy to ważne jest to, aby miały one dobry skład. To od tego zależy jak nasz pies będzie się czuł, czy będzie miał energię, siłę, lśniącą sierść i czy będzie długo żył ciesząc się dobrym zdrowiem. Wszelkie oznaki złego trawienia karmy powinny być dla nas sygnałem do jej zmiany.

Komentowanie zamknięte.

Popularne rasy