Styl życia

Do serca przytul psa … ze schroniska

Nie ma lepszego przyjaciela niż ten czworonożny, puchaty i z wywieszonym językiem. Mowa o psach – naszych najlepszych przyjaciołach. Wielbiciele kotów z pewnością się z tym nie zgodzą, stawiając swoich pupili na pierwszym miejscu. Jednak to właśnie pies jest uważany za najlepszego i najwierniejszego przyjaciela. Jeżeli w naszym domu nie mieszka jeszcze ukochany czworonożny przyjaciel to warto pomyśleć o adopcji psa ze schroniska.

Schronisko jak wyrok dla psa

W schroniskach czeka na nowych właścicieli wiele bezpańskich psów, których życie nie należało najczęściej do łatwych i przyjemnych. Często są to psiaki porzucone, odebrane z różnych względów właścicielom, psy niechciane, takie, które się zgubiły, czy też psy z rozwiązanych hodowli.

Chociaż istnieje wiele fundacji, domów zastępczych, które znajdują dla psów nowe miejsca, to jednak tylko jakiś procent zwierzaków trafia do nowych właścicieli, a reszta niewinnych czworonogów ląduje w schroniskach. Przepełnione i nierzadko, niedofinansowane schroniska są najgorszym miejscem do którego może trafić pies, który do tej pory miał dom i swojego pana. Tam samotne i nierzadko zrozpaczone zwierzaki czekają na nowych właścicieli. 

Uratuj i adoptuj

Psi los w schronisku nie należy do łatwych. Nawet jeśli warunki higieniczne i bytowe są zapewnione to zostaje jeszcze psychika. Psom w schronisku doskwiera ogromna samotność. Takie psy, często są wyprowadzane z kojca przez wolontariuszy raz dziennie, bo na tyle pozwalają warunki. Mimo tego, że mają stały dostęp do weterynarza, są dobrze karmione i zadbane, ale to nie zastąpi stałego kontaktu z człowiekiem, zabaw i przyjaźni.

Psy w schronisku całymi dniami czekają na człowieka, który ich pokocha i zabierze do swojego domu już na stałe. Stare, nierzadko schorowane psy pragną swojego kąta i miski w nowym, przyjaznym miejscu. Dlatego, jeśli chcemy zdecydować się na psa warto rozważyć uratowanie jednego z czworonożnych mieszkańców schroniska. Trzeba jednak taką decyzję dobrze przemyśleć,  bo ponowny powrót do schroniska może być dla psa kolejną traumą. 

Pies dla każdego?

Zanim zdecydujemy się na konkretnego psiaka, powinniśmy rozważyć wszelkie za i przeciw. Psy to żywe stworzenia i ważne jest to, żeby decyzję o adopcji podjąć świadomie i z pełną premedytacją. Psa nie bierzemy na chwilę, psa zabieramy do siebie na całe jego życie. Zanim weźmiemy psa do domu należy się zastanowić czy mamy na to warunki. Trzeba przeanalizować sytuacje mieszkaniową, sprawdzić, czy żaden z domowników nie ma alergii. 

Adopcja psa nie może być chwilowym kaprysem, czy zachcianką. Psa nigdy nie powinniśmy dawać w prezencie. Wybierając psa ze schroniska warto również zwrócić uwagę na jego charakter, na to, czy nasz tryb życia będzie pasował do wymagań czworonoga. Warto pamiętać, że pies to nie tylko same radości, ale również wiele nowych obowiązków. Dlatego decyzję o adopcji należy podjąć świadomie, a wtedy możemy być pewni, że postąpiliśmy właściwie i uratowaliśmy psie życie.

Komentowanie zamknięte.

Popularne rasy