Zdrowie

Alergia u psa

Nasz pies drapie się od czasu do czasu i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli natomiast robi to nagminnie, może to świadczyć o jakimś zaburzeniu, chorobie lub alergii. Nasz pupil z całą pewnością cierpi z tego powodu. To cierpienie bywa tak silne, że może w konsekwencji zmienić zachowanie zwierzęcia. Z powodu uporczywego świądu wywołującego nieostający dyskomfort, przestaje się cieszyć na widok opiekuna, nie chce się z nim bawić, nie interesuje się innymi psami a nawet traci radość ze spacerów. To wszystko prowadzi do obniżenia prawidłowych relacji opiekuna z czworonogiem.

Przyczyny uporczywego swędzenia.

Najczęstszymi przyczynami występowania świądu u naszych pupili jest kontakt z alergenami takimi jak wszelkiego rodzaju środki chemiczne w tym insektobójcze. Po ustaleniu przyczyny problemu substancje uczulającą w tym przypadku można całkowicie wykluczyć.

Natomiast alergie wywołane przez ślinę pcheł są bardzo trudne do opanowania i otrzymują się długo po usunięciu inwazji insektów. W ostatnich czasach bardzo poważnym problemem stała się kwestia alergii pokarmowych. Pomimo łatwości w dostępie do innowacyjnych karm hipoalergicznych trudność sprawia wyłączenie z pożywienia wszystkich alergenów, bowiem czynników wywołujących problem może być więcej.

Kolejnym utrapieniem zarówno psów jak i ich właścicieli są alergie środowiskowe w postaci pyłków roślinnych oraz roztoczy kurzu domowego, które w skrajnych przypadkach prowadzą do atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry

Środowiskowe alergeny są bardzo trudne do wyeliminowania z otoczenia zwierzęcia. To one najczęściej prowadzą do wystąpienia choroby. Niektóre psy zmagają się z taką alergią przez całe życie bowiem atopię można leczyć ale nie da się jej całkowicie opanować. Ze względu na to, że u psów alergików rzadko występuje uczulenie na tylko jeden alergen albo nasilenie alergenu jest różne, zwierzęta mają czasem bardziej lub mniej zaostrzone objawy choroby.

Silny świąd jest utrapieniem dla czworonoga i może prowadzić do kolejnych objawów. Notoryczne drapanie może wywołać łysienie na skórze oraz doprowadzić do jej uszkodzeń. Te z kolei podatne są na infekcje bakteryjne. Alergie i tendencje do nich mogą być dziedziczne. I chociaż w tych przypadkach skłonności do niej objawiają się w pierwszych latach życia psa to do wystąpienia alergii mogą przyczynić się substancje alergizujące, z którym pies będzie miał do czynienia podczas całej egzystencji.

Konieczność wizyty u lekarza weterynarii

W przypadku wystąpienia natarczywego i długotrwałego drapania u psa należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który ustali przyczynę swędzenia. Dokładna obserwacja, notatki dotyczące objawów to cenne wskazówki, które należy przekazać weterynarzowi. Typowym zachowaniem psa obarczonego alergią jest uporczywe lizanie, drapanie, wygryzanie sierści. Częste tarzanie się i ocieranie. Nawracające problemy z infekcjami uszu to kolejne niepokojące objawy. Należą do nich też wszelkie zmiany skórne – zaczerwienienia, przebarwienia, wypryski. Nieprzyjemny zapach jest również powodem do niepokoju.

Nie zawsze istnieje możliwość dokładnego ustalenia przyczyny alergii. Bywa, że w przeciągu kolejnych wizyt trzeba łańcuchowo wykluczać inne choroby o analogicznych objawach.

Skutki uboczne długotrwałego stosowania medykamentów

W większości przypadków leczenie prowadzi się przy pomocy leków o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Nierzadko są to leki sterydowe. Ze względu na skutki uboczne ich długotrwałe stosowanie wiąże się z licznymi powikłaniami. Do najczęściej występujących należą: łysienie, otyłość, zanik mięśni, skłonność do infekcji, zaburzona równowaga elektrolityczna , problemy z trzustką, wątrobą, nerkami. Leki te maja także wpływ na układ nerwowy zwierzęcia, dlatego ich zachowanie może stać się bardziej kłopotliwe z tego powodu podczas terapii wymagają zwiększonej uwagi i roztropnej opieki. 

Komentowanie zamknięte.

Popularne rasy